Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - POLAND BEAUTIFUL
   
COUNTRY:
         
 

GO Poland
   
Grupa GMI
   
   
A beautiful world
   
Anonimus
   
   
Polonia
   
Anonimus
   
   
Miss Polonia
   
Anonimus
   
   
Polska w liczbach
   
Anonimus
   
   
Smak Polski
   
Anonimus
   
   
Klimat Polski
   
Anonimus
   
   
Kultura w Polsce
   
Anonimus
   
   
Znani Polacy
   
Anonimus
   
   
Media
   
Anonimus
   
   
Parki narodowe
   
Anonimus
   
   
Fauna i flora
   
Anonimus
   
   
Zwiedzanie
   
Anonimus
   
   
Pod. administracyjny
   
Anonimus
   
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
GMI
   
   
Kontakt:
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
   
   
   
 
   
PLAY STORY OF POLAND
   
   
   
Smaczny Polski chleb
   
 
 
   
 
   
 
   
Podział administracyjny  
Flagi Państw  
Flagi Państw  
Kultury świata  
Państwa świata  
   
 
   
 
Zobacz również Słowacja  
Zobacz również Czechy  
Zobacz również Węgry  
   
 
   
 
Zobacz również Austria  
Zobacz również Chorwacja  
   
 
   
 
Pozostałe Państawa Świata  
   
 
   
Literatura patriotyczna  
   
 
   
 
   
 
   
 
 
 
   

Obecnie w Polsce możemy zaobserwować silny rozwój branży turystycznej. Sprzyja temu kilka istotnych przyczyn. Podstawową jest rozwój gospodarki wolnorynkowej, opartej o nowoczesne technologie produkcji i informacji. Zwiększają one efektywność w jednostce czasu a tym samym mamy więcej wolnego czasu, który możemy wykorzystać na zwiedzanie i podróżowanie. Przyjęcie gospodarki wolnorynkowej pozwoliło również na podniesienie standardu życia. Obecnie zakup samochodu czy wykorzystanie innego środka lokomocji nie stanowi większego problemu, a jest silnym stymulatorem do wygodnego przemieszczania się. Również informacja, podmioty turystyczne w coraz większym stopniu podnoszą chęć do poznawania nowych miejsc. Wspomniane powyżej przyczyny są pochodną rozwoju turystyki. Podstawową przyczyną wydają się jednak walory turystyczne, które Polska ma do zaoferowania dla zwiedzających. Składają się na nie środowisko, architektura, sztuka i folklor.

W Polsce mamy niemal wszystkie formy krajobrazu, rozpoczynając od gór, po równiny a kończąc na pojezierzach i morzu. Krajobrazy te mają do zaoferowania niezwykle bogatą faunę i florę. Równie bogata jest architektura. Bogate dzieje Polski pozwoliły na wznoszenie zamków, obiektów sakralnych, budowli o różnych stylach architektonicznych. Również współczesne budowle silnie związane z nowym design pięknie wpisują się w krajobraz polski. Polska sztuka ma również wiele do zaoferowania. Na przestrzenie wieków polska, jako kraj wschodu i zachodu umiejętnie czerpała z wpływów różnych kultur. Dzięki temu wykształcił się niepowtarzalny pełen uroku klimat w sztuce. Polscy artyści, malarze, pisarze, filmowcy są źródłem inspirujących projektów, odnoszących sukcesy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Polska ma również równie bogaty folklor, często inny w każdym regionie turystycznym. Polska potrafi pięknie się różnić w gwarze, regionalnych ubiorach, zwyczajach.

           
 
 
 
 

Współczesna Polska turystyka przybiera postać nowoczesnej branży, która ma stanowić ważny dział gospodarki narodowej. Jest postrzegana przez pryzmat Państwa, regionów, miast i społeczności lokalnych. Obecnie promocja prowadzona na wszystkich wspomnianych powyżej szczeblach.  

Ze względu na pewną jednorodność cech przyrodniczych i kulturowych najciekawszą ofertę mamy do zaoferowania ze strony regionów, których w Polsce możemy wyróżnić kilkanaście.

Regiony turystyczne Polski - informacja    
1. Beskidy 2. Bieszczady 3. Jura Krak.-Częstoch. 4. Kaszuby 5. Kielecczyzna
6. Kujawy 7. Lubelszczyzna 8. Mazowsze 9. Mazury 10. Małopolska
11. Pieniny 12. Podhale 13. Podkarpacie 14. Podlasie 15. Podole i Polesie
16. Pomorze 17. Roztocze 18. Sudety 19. Suwalszczyzna 20. Śląsk
21. Tatry 22. Warmia 23. Wielkopolska 24. Wybrzeże 25. Z. Chełmińsko-Dobrzyńska
26. Ziemia Lubuska 27. Żuławy Wiślane 28. Zaproponuj 29. Zaproponuj 30. Zaproponuj
 
Miasta turystyczne Polski - informacja    
Warszawa Kraków Gdańsk Toruń Zakopane
Wrocław Poznań Łódź Rzeszów Białystok
Nowy Sącz Rabka Zdrój Mszana Dolna Nowy Targ Raba Wyżna
Myślenice Limanowa Katowice Tarnów Bielsko Biała
Jordanów Olkusz Olszówka Gliwice Ruda Śląska
Radom Kościelisko Bukowina Tatrzańska Jabłonka Białka Tatrzańska
Beskidy i Gorce    
Beskid Śląski Beskid Mały Beskid Żywiecki Beskid Makowski Beskid Wyspowy
Beskid Niski Beskid Sądecki Gorce
Polonijne miasta
Chicago Nowy Jork Londyn Pozostałe Pozostałe
 
 
 

Kultura góralska

Polskie góry to miejsce, które na tle innych regionów etnograficznych, wyróżnia się stałym kultywowaniem folkloru. Nie jest to folklor wyuczony i sztucznie podtrzymywany, lecz w naturalny sposób przekazywane kolejnym pokoleniom.  Co więcej folklor góralski jest kultywowany na co dzień, nie tak jak w przypadku innych regionów, gdzie folklor jest jedynie „odkurzany” na święta i uroczystości.  W Polsce Górali dzieli się na kilka grup, różnice pomiędzy tymi grupami możemy dostrzec w strojach ludowych oraz w gwarze. Największym centrum folkloru góralskiego jest Zakopane.  Odwiedzając to miasto, na każdym kroku możemy spotkać takie elementy folkloru jak: stroje, gwara i kuchnia.

Stroje góralskie – stroje spiskie, orawskie, podhalańskie

Każda grupa górali może poszczycić się własnym strojem ludowym. Obecnie najbardziej znanym strojem góralskim jest strój podhalański. Wśród licznie zachowanych strojów mamy również strój Górali Żywieckich czy strój Górali Beskidu Śląskiego. Mniej znane są stroje Spiskie czy strój Orawski. To właśnie mnogość strojów góralskich, najlepiej odzwierciedla bogactwo folkloru góralskiego.

Opis męskiego stroju odświętnego
Góral nosi płaski czarny kapelusz z filcu, którego główkę otaczają muszelki zwane kostkami naszyte na czerwoną wstązkę. Białą lnianą koszulę z szerokimi rękawami zdobi przy szyi metalowa spinka przystrojona łańcuszkami i koralikami. Góralskie spodnie, czyli portki szyte z białego płótna, mają rozcięcia w pasie i u dołu nogawek. Wzdłuż nogawek biegną lampasy z kolorowego sznurka, dół spodni zdobią pomponiki, a górę - barwny haft zwany parzenicą. Noszony na spodniach skórzany pas bacowski jest bogato zdobiony wyżłobieniami, metalowymi ćwiekami i guzami. Kierpce, szyte ze skóry, przywiązuje się do nóg rzemykami zwanymi nawłokami. Cucha, zarzucana na ramiona jak peleryna, jest okryciem wierzchnim. Zdobi ją wielobarwny haft, rozmaite aplikacje, obszyte tasiemką boki oraz czerwona wstążka, służąca do wiązania. Uzupełnieniem stroju jest laska z toporkiem - ciupaga.

Opis damskiego stroju odświętnego
Nakryciem głowy jest kolorowa chusta zwana szmatką. Wiosną i latem dziewczyna chodzi z odkrytą głową, wplatając we włosy kwiaty dla ozdoby. Na batystową koszulę, ozdobioną białym haftem i kryzką, wkłada aksamitny gorset podszyty płótnem i wyszywany barwnym haftem. Wstążka służąca do sznurowania gorsetu jest długa, najczęściej czerwona, związana na dole w kokardę. Jej długie końce swobodnie spływają na spódnicę uszytą z tybetu, którą zdobi kwiecisty motyw ułożony w koronę. Pod spódnicą dziewczyna nosi białą halkę zwaną fartuchem, na nogach kierpce, a na szyi sznury czerwonych korali.

Gwara góralska – język góralski używany na co dzień

Gwara góralska jest bardzo specyficzna, wyróżnia się połączeniem dialektu polskiego i naleciałości słowackich i bałkańskich.  Gwara ta charakteryzuje się akcentowaniem pierwszej sylaby oraz  wymawianiem głosek  cz, sz, ż, ch jako c, s , z, k.  Zachowanie archaizmów staropolskich w gwarze góralskiej ora w mowie potocznej, może doprowadzić do ciekawej sytuacji. Rozmówca nieznający tego  języka i słuchający rdzennego górala, może odnieść wrażenie, że rozmawia z obcokrajowcem.

Taniec góralski – zbójnicki, krzesany, drobny

Tradycje tańców góralskich, wywodzą się w dużej mierze ze zwyczajów pasterzy wołoskich. Dlatego tańce góralskie to przede wszystkim tańce męskie, które mają na celu pokazanie siły i zręczności tancerzy. W trakcie wykonywania tańca, Góral miał za zadanie okazać swoje umiejętności i tym samym olśnić partnerkę. Specyfikacja tańców góralskich, sprawiła, że rola kobiety w tańcach jest niewielka często dekoracyjna. Głównymi tancerzami są mężczyźni, co mocno  uwidacznia się w trakcie tańczenia zbójnickiego.

Muzyka góralska  – pryma, sekunda, basy

Kapela góralska składała się głownie z czterech grajków. Najważniejszym z nich był tzw. pryma.  Jako prowadzący miał za zadanie dobór muzyki, którą następnie odgrywał na skrzypcach. Sekunda są to drugie skrzypce, muzyk grający sekundę miał za zadanie uzupełnić lukę powstającą pomiędzy prymą a basami. Dla wygody skrzypek opierał skrzypce o klatkę lub bark, co ułatwiało mu grą na niższych strunach. Basy z budowy podobne są do małego kontrabasu. Według muzyków góralskich jest to instrument na którym najłatwiej jest się nauczyć grać.

Kuchnia góralska – oscypek, kwaśnica, golonka

Tradycyjna kuchnia góralska to przede wszystkim niepowtarzalny smak, który nie zmienia się od wieków. W kuchni góralskiej bazuje się głownie na ziemniakach, kwaszonej kapuście, bundzu i oczywiście oscypku. Istotną tradycją, która przetrwała w regionie Zakopanego jest kiszenie kapusty, którą układa się w beczkach, wyłożonych liśćmi a następnie ugniata się ją boso.

Dzięki swojej odrębności i podtrzymaniu rodzimych tradycji, folklor góralski jest ciekawą atrakcją turystyczną. Dzięki niezwykłemu klimatowi, Polskie Góry przyciągają turystów, nie tylko z całej Polski, ale również z różnych zakątków świata. Warto pielęgnować i rozpowszechniać folklor góralski.

Zobacz również: | Zakopane | Bukowina Tatrzańska | Białka Tatrzańska | Nowy Targ | Kościelisko |

   Gtk-go-up.svg (do góry strony)

 

 
 
 
 
3          
  Zwiedzanie Polski

" Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Wśród tak wielkiego bogactwa podarowanego przez naturę rodziły się zalążki państwowości Polski.  

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Zwiedzanie Polski

" Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Wśród tak wielkiego bogactwa podarowanego przez naturę rodziły się zalążki państwowości Polski.  

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Zwiedzanie Polski

" Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Wśród tak wielkiego bogactwa podarowanego przez naturę rodziły się zalążki państwowości Polski.  

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.